Projektek
Pályaorientációs nap 2025
Múlt héten sikeresen megrendeztük a pályaorientációs napunkat, amely során diákjaink számos izgalmas helyszínre látogathattak el. A program célja az volt, hogy betekintést nyújtsunk a különböző szakmák világába, inspirálva őket jövőbeli pályaválasztásukban. Köszönjük a résztvevő partnereknek és a lelkes diákoknak, hogy ilyen emlékezetessé tették ezt a napot!

Öntsünk tiszta vizet a pohárba!
avagy „a víz az úr…”
A szakmai nap keretében a 9/1 és10/1 vegyészekkel a Mezőföldvíz dunaújvárosi telephelyén tettünk rövid szakmai látogatást. Ez a kis üzemi túra minden vízfogyasztónak hasznos lenne, és segítené megérteni, hogy miként lehet egy eljárással a mocskos szennyvízből újra életet adó közeget varázsolni. Mivel mindenki vízfelhasználó, mert ez az egyik olyan közeg, anyag, ami nélkül nem élhetünk, így most mindenkihez szólok.
A városi szennyvíztisztító kb. 15 ezer m3 szennyvizet képes naponta megtisztítani. Ez nagyjából 75 000 lakosság egyenérték, napi 200 liter/fő szennyvízkibocsátással számolva. Mivel a város és környéke nem ilyen népes, a tisztító fél gőzzel üzemel: napi 7-8 ezer m3 vizet tisztít meg naponta. Igen, de ezt hogyan teszi?
Van egy jól működő tevékenységsor, ami erre alkalmas. Először is a szennyvizet a tisztítóba kell juttatni. Erre szolgák a csatornahálózat. Ahol ezt még nem építették ki, onnan szippantóval lehet a folyékony hulladékot az itteni fogadóállomásra szállítani. A belépő szennyvíz mindenféle káros anyagot tartalmaz, ami főként szerves anyag és uszadék. (Gondoljuk végig, mi hagyja el a fürdőszoba, konyha és a VC lefolyóit!) Ebből a „környezetvédelmi káoszból” először az uszadékot és a nagyobb sűrűségű anyagokat választják le két keverős medence segítségével. Mivel a szennyvíz levegőtől elzártan ér ide, ez az üzemrész bizony eléggé illatos! A csatornaszag után bekötött szemmel is idetalálna bárki!
Ezután következik a biológiai tisztítás egy több részre osztott medencében. A szennyvízben számtalan mikroorganizmus (baktérium) tevékenykedik, és ezek felélik a vízben található szerves anyagokat. Ehhez kapnak még némi adalékot, valamint sok oxigént. Szinte látni, hogy pezseg a víz a beporlasztott levegőbuborékoktól! Itt megy végbe a szerves anyag oxidációja. A mikrobák táplálkoznak, szaporodnak, elhalnak, de ami a lényeg: a víz megszabadul a szerves szennyeződéstől.
A medence további részében már nincs oxigénadagolás: a korábbi kis oxigénkedvelő (aerob) munkásainkat felváltják az oxigént nem igénylő (anaerob) dolgozók, és ezek a képződött nitritet, nitrátot veszélytelen elemi nitrogéngázzá alakítják. Itt a víz felszíne is más: látható a mikrobaélet „habos oldala”. Közben a foszfátok is elhasználódnak, így a szennyvíz nem okoz a kibocsátás után eutrofizációt (algásodást) a befogadó élővízben, ami esetünkben a Duna.
De ez a víz még tele van mikroorganizmussal: élővel és élettelennel. Ezek eltávolítása nagy, kör alakú ülepítő medencében történik (Dorr ülepítő). Itt a lassú áramlás következtében a mikroorganizmusok kiülepednek, és a medence kúpos alján egy kivezető csonkon át eltávolíthatók. A tiszta víz egy bukógát segítségével távozik a rendszerből. Valóban kristálytiszta: ha egy tisztító jól üzemel, akkor legalább olyan vízminőséget produkál, amilyen a befogadó víz minősége, vagyis azt valóban nem szennyezi, és ez a lényeg.
Láttuk még a nem üzemelő medencékben a légbefúvókat, keverőket, iszapkotró lapátokat, valamint a szilárd szennyeződés (uszadék, víztelenített iszap) eltávolítását végző berendezéseket. Úgy gondolom, hasznos volt ez a tanulmányi kirándulás, sok mindent megtudhattunk a napi tevékenységünk árnyoldalairól is. Köszönet a szakmai stábnak, hogy lehetővé tették a látogatást, valamint a kollégáknak, hogy vállalták a csoport kíséretét!
De ne felejtsük el a levegőt sem, mert a nélkül sem élhetünk! Kérlek benneteket, azt se szennyezzétek, és a minőségét ne rontsátok felelőtlenül!
Németh Tibor
Szakmai MK
GALÉRIA
Pályaorientációs nap 2025


